Oto lastik

Oto lastikler bir aracın yol ile temasını sağlayan, üretimlerinde güvenli sürüş ve komforun sağlanabilmesi amaçlanmış en önemli parçasıdır. Lastikler, kullanılacağı mevsimsel zamana göre farklı özelliklerde üretilir. Bir lastikten beklenen en önemli unsur yol tutuşunda gösterdiği performanstır. Lastiğin üretim aşamasında kazandırılan özellikler sayesinde kullanılacağı mevsimsel hava şartlarına göre lastiğin performansı artabilir veya tam tersi performans kaybı yaşanabilir. Bu performans tamamen lastiğin hangi koşula göre üretildiğine ve kullanım şartlarına bağlıdır. Oto lastik fiyatları, lastiğin markası, lastik modeli, ölçüsü ve kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin kış şartlarına uygun olarak üretilmiş bir kış lastiği, üretim aşamasında kazandırılan lastik özelliklerinden ve yapısından dolayı ıslak zeminde ve hava sıcaklığının düşük olduğu durumlarda yaz lastiğine göre daha performanslı ve emniyetli bir sürüş olanağı sağlar. Bunun nedeni lastiğin kimyasal yapısı ve lastiğin üzerinde bulunan kış şartlarına uygun lastik desen şekilleridir. Aynı durum yaz lastikleri içinde geçerlidir. Yaz lastiği, genel olarak kuru zemin ve hava sıcaklığının düşük olmadığı ortamlar için üretilmektedir. Yazın kış şartlarına göre üretilmiş bir kış lastiği kullanmak yol tutuş performansını düşüreceği gibi yakıt konusundada artışa sebep olacaktır. Aracınızla konforlu ve güvenli seyehat etmeniz için herzaman mevsime uygun lastik kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kampanyalı Lastik fiyatları

Otomobiller, günümüzde hemen herkesin genel bir ihtiyacı haline gelmiştir. Güvenli yolculuk yapmak için otomobillerin de belirli periyotlarda lastiklerinin değiştirilmesi, yenilenmesi gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz lastiklerin değişim zamanı geldiğinde satın alma kararınızı belirleyecek olan en temel durum kalite-fiyat ilişkisidir. Piyasada bilinen popüler lastik markaları ile lastik fiyatları arasında, lastiğin kalitesine göre fiyatı doğru oranda artmaktadır. Oto lastik fiyatları, lastiğin kalitesi ile doğrudan alakalı bir durumdur. Lastik yapısında kullanılan malzemeler, lastiğin kauçuk oranı, üreten firmanın lastik teknolojisinde ki yenilikleri gibi birçok farklı etken lastik fiyatlarının belirlenmesinde önemli rol oynar. OtoLastikci.com.tr olarak sitemizde birçok kaliteli marka lastikler ile onların yan ürünleri olarak nitelendirilen kalite-fiyat olarak her müşterimizin bütçesine uygun lastiklerin satışını yapmaktayız.

Oto lastik hakkında bilinmesi gerekenler

Oto lastikler genel olarak kullanılacak olan arac gruplarına göre değişillik gösterirler. Bu değişiklikler, lastiğin ebatı, taşıyabileceği maksimum yük miktarı ve lastiğin hız limitleridir. Oto lastik satın almadan önce kullandığımız lastiği tanımamız gerekmektedir. Oto lastiklerde, lastiği tanımamız için gerekli olan kısımlar mevcuttur. Bu kısımlarda lastiğin ölçü-ebat bilgileri, lastiğin hız kodu, lastiğin yük kodu, lastiğin üretim tarihi ve hangi mevsime göre üretildiği gibi bilgiler mevcuttur. Bu bilgiler genellikle lastiğin yanak olarak tabir edilen kısmında yani lastin yan tarafında bulunur. Örneğin kullandığımız lastiğin yanak kısmında ki bilgiler 205/55 r16 91V şeklinde ise '205' olarak gösterilen kısım lastiğin yere basan taban kısmını ifade eder lastik fiyatlarıve mm cinsinden hesaplanır. Hemen yanında bulunan '55' kısmı lastiğin yanak ölçüsüdür. Lastik yanağının kalınlığı, lastik tabanının yani örneğimizde ki 205 milimetrenin yüzde 55 i kadardır. 'R' olarak gösterilen kısım lastiğin radyal yapıda olduğunu gösterir ve iç lastik olmayan lastik yani şambrelsiz lastiktir. Hemen yanında ki '16' sayısı ise lastiğin inç biriminden değerini gösterir. Yani 16 inç jantlar için üretilmiştir. '91' olarak belirtilen kısım lastiğin yük kodudur. Maksimum taşıyabileceği yük miktarını gösterir. 'V' ile gösterilen kısım ise lastiğin hız kodudur. Lastiğin çıkabileceği maksimum güvenli hız limitini gösterir. Lastiklerin hız-yük kodlarına ve oto lastikler ile ilgili diğer bilgilere blog sayfamızdan ulaşabilir, tüm markaların lastik fiyatları na bu kategorimizden ulaşabilirsiniz.