Kış lastikleri ve kış lastiği fiyatları

Kış lastiği fiyatları sayfamızdan otomobilinizin sürüş güvenliği açısından kış mevsiminde kullanılması gereken kış lastikleri hakkında bilgilere ulaşabilir onlarca marka ve ebat arasından aracınıza uygun olan lastikleri en uygun lastik fiyatları ile satın alabilirsiniz.

Oto lastik çeşitleri

Oto lastikler kullanım durumuna göre mevsimsel olarak çeşitlendirilmektedir. Başlaca oto lastik çeşitlerini yaz lastiği, kış lastiği ve dört mevsim lastik olarak gruplandırabiliriz. Oto lastiklerin birbirinden ayıran en önemli özellikleri, kullanım durumuna yani mevsimsel koşullara göre üretiliyor olmasıdır. Araçlarımızda kullanacağımız lastiklerin mevsimsel şartlara göre belirlenmesi sürüş konforunu arttırdığı gibi güvenli seyehatin de temelini oluşturmaktadır.

Kış lastiği nedir?

Kış lastiği, kış mevsimi koşullarında aracın yola daha iyi tutunmasını sağlayan, güvenli ulaşım sağlayabilmek için tasarlanmış, üretiminde özel teknolojiler ve özel ham maddeler kullanılarak üretilen lastiklerdir. Kış lastiklerinde yapısal olarak yaz lastiklerine göre farklılıklar bulunur. Kış lastiğinin en önemli iki özelliği vardır. Birincisi, hava sıcaklığının +7 santigrat derecenin altında ki sıcaklıklarda diğer lastiklere göre sertleşmemesi ve yola daha iyi tutunmasıdır. Diğer özelliği ise lastiğe üretim aşamasında kazandırılan kılcal desen yapısıdır.

Kış lastiği nasıl anlaşılır?

Bir lastiğin kış lastiği olup olmadığını yanak kısmında ki işaretlerden ve genel olarak lastiğin deseninden anlayabiliriz. Oto lastiklerin yanak kısımlarında, lastiğin özelliklerinin belirtildiği alanlar mevcuttur. Bu alanlarda lastiğin ölçüsünün, hız ve yük kodlarının, desen isminin ve kış koşullarına uygun olup olmadığının bilgileri mevcuttur. Eğer bir lastik kış koşullarına uygun ise, lastiğin yanak kısmında kar tanesi işereti veya m+s ifadesi bulunur. Bu m+s ifadesi ingilizcede ki mud and snow kelimelerinden gelir. Anlamı çamur ve kar demektir. Lastiğimizin kış lastiği olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ise lastik yüzeyindeki kılcal oluklardır. Kış lastiğinin deseninde yaz lastiğine göre daha fazla kılcal (zikzak) oluk bulundurmaktadır.

Lastiklerinizin yanak kısımlarında küçük kar tanesi işareti veya m+s ifadesi varsa lastikleriniz kış koşullarına uygun demektir.